KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4621050
nr 462 1050
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Oljemålning, ”Kvinna i Kanapé”, Wilhelm Kåge (1889-1960), aktstudie, 1940-tal. Olja på pannå, 29x36 cm. Se Palmgren, s. 213-215. Signerad ”KÅGE”
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
8.200 kr
måndag 23 april 2007
1.600 kr
5.000 kr
5.000 kr
1.900 kr
2.200 kr
2.500 kr
3.000 kr
3.500 kr
3.800 kr
6.000 kr
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge